Wynajem PC - kiedy warto rozważyć i co może ułatwić?

Zaktualizowano: 6 kwi


Zakup urządzenia nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie jeśli potrzebujemy sprzętu, które będziemy użytkować przez krótki czas. W takich sytuacjach kupno mija się z celem. Przecież potrzebujemy danego urządzenia, często bardzo drogiego, tylko na chwilę... Na szczęście są rozwiązania pozwalające zaspokoić potrzeby, nie uderzając w nasz portfel.
I

Wynajem wynajem wynajem

Bardzo popularną formą pozwalającą użytkować dany sprzęt jest wynajem. W dzisiejszych czasach możemy wynająć praktycznie wszystko od ekspresu do kawy po auto czy sprzęt IT. Skupimy się dzisiaj na ostatnim wymienionym obszarze. Przeanalizujemy, w jakich sytuacjach wynajem sprzętu będzie rentowy, a co za tym idzie będzie się zwyczajnie najbardziej opłacać.

I

Podczas podejmowanie decyzji zakupowych często kierujemy się jednym parametrem: ceną. Dlatego też kluczowym czynnikim wpływającym na wybór między kupnem, a wynajem będzie cena. Cały proces analizy powinniśmy zacząć od policzenie ile dana opcja będzie nas kosztować. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które będzie bardziej intratne bez analizy poszczególnych opcji.Wynająć czy kupić?

I

W przypadku gdy potrzebujemy urządzenia na krótki okres, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem. Wynika to z faktu, iż będzie się to wiązać z brakiem konieczności zakupu danego urządzenia na stałe. W wynajmie płacimy tylko i wyłącznie za użytkowanie urządzenia przez wybrane dni. Inaczej oczywiście sytuacja wygląda w przypadku zakupu - tutaj musimy z góry zapłacić całą kwotę za dane urządzenie, abyśmy mogli zacząć z niego korzystać. Oczywiście zazwyczaj przy drobnym sprzęcie takim jak myszka czy klawiatura, możemy pozwolić sobie na zakup tych peryferii od ręki. Wydatek ten nie obciąży tak bardzo naszego budżetu.

I

Sytuacja jednak przestaje być prosta w momencie w którym potrzebujemy bardzo wydajnej, często ekstremalnie drogiej jednostki np. do realizacji specyficznego zlecenia. Wtedy właśnie wynajem urządzenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem - płacimy dużo niższą ceną, co w większości daje nam możliwość zachowania np. rentowności projektu. Wynajem komputerów sprawia, że możesz się cieszyć danym sprzętem, bez konieczności poświęcania znacznego budżetu i bez konieczności wiązania się z danym sprzętem na stałe..


Komputer, który ma wydajny dysk ssd oraz jest w nim karta graficzna. Pracujemy aby spełnić wasze wymagania. Najmocniejszy laptop na rynku, wszystkie nasze laptopy są testowane, w ofercie mamy również drukarki oraz oprogramowanie.
Komputer gamingowy

I

Wynajem przestaje być jednak opłacalny, jeśli mamy w planach stałe użytkowanie urządzenie. Jeśli dany sprzęt będzie nam potrzebny przez dłuższy czas, warto rozważyć zakup bądź leasing. Wynika to z tego, że przy dłuższym okresie może okazać się, że koszty związane z wynajmem, przewyższają realną rynkową wartość danego urządzenia.

I

Kto najczęściej wynajmuje sprzęt?

I

Wynajmowanie urządzeń jest bardzo popularne w branżach, które potrzebują sprzętu okolicznościowo. Są to zarówno agencje reklamowe, realizujące specyficzny projekt np. z zakresu projektowania 3D czy firmy, organizujące różnego rodzaju targi i konferencje.

I

W ostatnim czasie wynajem jest szczególnie popularny wśród organizatorów evenetów e-sportowych. Drużyny z różnych krajów biorą udział w turniejach, które organizowane są na całym świecie. W tym przypadku transport sprzętu dla każdej z drużyn jest praktycznie niemożliwy. Z pomocą przychodzi tutaj wynajem komputerów gamingowych. Z łatwością można wypożyczyć urządzenia o różnych specyfikacjach oraz dobrać do nich niezbędne akcesoria. Dzięki temu, wiele drużyn może brać udział w tego typu wydarzeniach, nie martwiąc się o dostępność sprzętu.

I
Organizatorzy eventów gamingowych oraz drużyny e-sportowe oczekują najmocniejszego sprzętu na rynku. Jako firma mieliśmy przyjemność nie raz brać udział w organizacji takich wydarzeń - dzięki czemu, switchit ma dzisiaj ogromne doświadczenie w tej kwestii.
I

Dodatkowo wynajem w przypadku eventów e-sportowych ma inną wartość - wynajmując flotę komputerów na event, organizator ma pewność, że każdy gracz będzie miał do dyspozycji identyczną jednostkę. Drużyny e-sportowe oczekują nie tylko najnowszych podzespołów, ale również ekstremalnej wydajności. Muszą przecież spełniać wyśrubowane kryteria narzucane przez producentów najnowszych gier. Dodatkowo podczas turnieju, gracze nie mogą odczuć spadków wydajności urządzenia - mogłoby to zmienić ostateczny wynik rozgrywek. Awarie również nie wchodzą w grę. Dlatego też podczas szukania idealnego dostawcy warto zwrócić uwagę na przeprowadzenie przez niego testy obciążeniowe. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że każdy wypożyczony komputer został rzetelnie sprawdzony i nigdy nie zawiedzie podczas turnieju.

I

Jak wynająć sprzęt IT?

I

Wbrew pozorom proces nie jest taki trudny jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli mamy sprecyzowane zapotrzebowanie oraz wiemy w jakich terminach będziemy potrzebować jednostek, wystarczy zgłosić się do firmy, która ma w wynajmuje komputery. Musimy przejść przez te proste 4 kroki:

I
  1. Na samym początku sporządzana jest oferta. Po jej akceptacji przygotowywana jest umowa wynajmu, która zabezpiecza nie tylko wynajmującego, ale również najemcę. Umowa jest nieodłącznym elementem wynajmu urządzenia. Warto zapoznać się z jej warunkami przed podpisaniem. Do najważniejszych aspektów na które polecamy zwrócić uwagę to: kwota odszkodowania w przypadku zniszczeń, termin zdania sprzętu, kary umowne czy konieczność ubezpieczenia komputerów na czas transportu.

  2. Zapłata za wynajem następuje po podpisaniu umowy, co stanowi ostatnią formalność na drodze do uzyskania sprzętu. Niektóre firmy dodatkowo wymagają wpłacenia kaucji. Warto na to warto zwrócić uwagę, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień.

  3. Następnym etapem jest dostawa urządzeń do miejsca, w którym będą one użytkowane. Bardzo często firmy wymagać będą podpisania protokołu przekazania przesyłki wraz z opisem jego stanu.

  4. Zwrot wynajętych urządzeń wygląda bardzo podobnie jak poprzedni etap. Komputery są transportowane do firmy, która wynajęła urządzenia - na tym się kończy wypożyczenie komputera przez klienta. Pamiętajcie, że podczas zdawania wypożyczonych urządzeń powinniście otrzymać od firmy protokół odbioru, który będzie dowodem oddania przez was jednostek.

I

Podsumowanie

I

Usługa wynajmu jest bardzo atrakcyjną opcją pozwalającą użytkować sprzęt, którego nie chcemy, bądź nie możemy fizycznie nabyć. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie zarówno w dużych przedsiębiorstwach, które potrzebują urządzeń do pracy, jak i mniejszych firmach potrzebujących projektowo komputery stacjonarne o danej specyfikacji. Bez względu czy potrzebujecie sprzęt do modelowanie 3D czy dla graczy na turniej e-sportowy, wynajem stanowi bardzo atrakcyjną ofertę, dla wszystkich projektów o charakterze czasowym.

I

Jeśli potrzebujesz sprzętu i nie wiesz jaka forma jest dla Ciebie odpowiednia, skontaktuj się z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy Ci dobrać komputer spełniający Twoje oczekiwania.WYNAJEM GAMING WARSZAWA WYNAJEM GAMING WARSZAWA