Leasing IT - czy warto leasingować komputery?

Zaktualizowano: 6 kwi

Ograniczone fundusze nie są już dziś główną przeszkodą na drodze do rozwijania własnego biznesu. Dostępnych mamy wiele form finansowanie projektów, takich jak pożyczki czy kredyty. Niestety wciąż nie każda firma intuicyjnie pamięta o możliwości zakupie sprzętu IT w formie leasingu. W tym artykule przyjrzymy się temu rozwiązaniu. Czy ma on sens i kiedy?

Leasing jest bardzo popularną formą finansowania zakupów w organizacjach. Wynika to przede wszystkim m.in. z faktu iż takie rozwiązanie nie obciąża budżetu jednorazowo wysoką kwota oraz często pozwala na zakup urządzeń o znacznie lepszych parametrach ze względu na rozłożoną formę płatności.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją działalność, czy może Twoja firma zatrudnia kilka tysięcy pracowników, warto zapoznać się z możliwościami jakie daje leasing sprzętu komputerowego. W tym artykule przybliżymy zalety oraz potencjalne wady jakie posiada leasing komputerów.


Korzyści płyną z leasingowania sprzętu komputerowego


Leasing w pewnym sensie przypomina trochę wynajem. Wybrany przez ciebie sprzęt zakupiony zostaje przez leasingodawcę, natomiast ty po podpisaniu umowy, możesz swobodnie z niego korzystać. Oczywiście jako leasingobiorca, jesteś zobligowany do opłacania comiesięcznych rat.

Spłata sprzętu w ratach - nie zamraża kapitału

Rozłożenie płatności na raty powoduje, że leasing sprzętu komputerowego jest szczególne korzystny w momencie w którym nie chcesz lub nie możesz wydać dużej sumy gotówki.

Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku leasingu, raty są dużo niższe niż przy kredycie. Wynika to z faktu, iż realnie nie musisz spłacać całej wartości leasingowanych komputerów czy innego sprzętu IT. Po zakończeniu umowy możesz po prostu dane jednostki oddać i podpisać umowę na nowe urządzenia. Oczywiście możesz je też odkupić i od tego momentu staną się one twoją własnością. To właśnie elastyczność jest główną zaletą leasingu - sam decydujesz na jakich warunkach chcesz nabyć dany sprzęt.

Brak wpływu na zdolności kredytową i mało formalności
Dostęp do nowego sprzętu IT
Wliczenie w koszty
Zrównoważony cykl życia produktów

Wady leasingowania sprzętu IT


Zakup tą formą finansowania nie jest jednak pozbawiony wad. Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady.

Sztywne ramy czasowe

Podpisując umowę leasingową nie można jej wypowiedzieć przed jej zakończeniem. Dodatkowo przez cały czas trwania umowy nie można odsprzedać zakupionych urządzeń.


Jedyną możliwością jest cesja leasingu. Polega ona na przerzuceniu wierzytelności na inną firmę, która będzie chciała przejąć nasze zobowiązanie. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe. Trudnością jest znalezienie potencjalnego nabywcy sprzętu, szczególnie jeśli leasingujemy bardzo specyficzny rodzaj maszyn. W tym przypadku znacznie łatwiej jest sprzedać urządzenia kupione zarówno za gotówkę, jak i sfinansowane kredytem.

Brak własności sprzętu IT
Wyższe koszty
Limity na wartość sprzętu

Leasing możesz wciąć na nowoczesny sprzęt komputerowy w tym laptopy i komputery. W leasingu sprzętu komputerowego możemy niwelować koszty uzyskania przychodu. Najczęściej klienci wynajmują laptopa lub komputery stacjonarne, jeśli chcesz też możesz wziąć w leasing sprzęt it.
Leasing laptopów

Rodzaje leasingu

Leasing sprzętu IT możliwy jest w formach:

  • Leasing operacyjny - znacznie częściej stosowany w przypadku finansowania zakupów na sprzęt komputerowy. Na koniec trwania umowy leasingobiorca ma 3 główne możliwości: przedłużenie umowy, wykup sprzętu, bądź podpisanie nowej umowy na leasing innych urządzeń. W przypadku tej formy warto również zwrócić uwagę na dodatkowe usługi które może oferować leasingodawca np. aktualizacja przestarzałego sprzętu IT.

  • Leasing finansowy - jest rzadziej spotykaną formą finansowania. W tym przypadku Klient podpisuje zobowiązanie wykupu urządzenia na koniec okresu leasingu. Dodatkowo w momencie odbioru leasingobiorca jest zobowiązany pokryć również wartość podatku VAT.


Leasing krok po krok


Leasing na sprzęt można uzyskać w następujących krokach:

  1. Na samym początku musimy wybrać produkt lub produkty, które nas interesują.

  2. Sprawdzenie oferty, jakie oferują firmy leasingowe będzie następnym krokiem. Warto porównywać kilka firm, ponieważ ich warunki mogą się często znacząco różnić. Czynniki, które musimy wziąć pod uwagę to np. okres leasingu (określany w liczbie miesięcy na spłatę zobowiązania), poziom wpłaty własnej czy cenę wykupu danej jednostki po zakończeniu trwania umowy.

  3. Wybranie oferty konkretnej firmy leasingowej może skutkować tylko jednym - podpisaniem umowy. Jednak zanim to nastąpi będziemy zobowiązani dostarczyć szereg wymaganych dokumentów. Na szczęście coraz więcej niezbędnych formalności możemy dzisiaj załatwić online. Umowa powinna zawierać takie informacje jak: okres finansowania, wysokość raty, kwota wkładu własnego, czy kwota wykupu.

  4. Gdy dopełnimy wszystkich formalności nie pozostało nam nic innego jak odebrać nasz nowy sprzęt IT.


Podsumowanie


W tym artykule staraliśmy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z tematem leasingu na sprzęt IT. Leasing sprzętu komputerowego jest na pewno ciekawą alternatywa dla drogich kredytów bankowych. Dodatkowo dzięki niemu wiele firm nabywa jednostki, na które jednorazowo nie byłoby ich stać.Nadal nie wiesz na jakich warunkach i w jakiej formie zakupić sprzęt IT do swojej organizacji? Jak skorzystać z leasingu? Skontaktuj się z nami. Chętnie przedstawimy Ci opcje, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojego biznesu.