Leasing IT - czy warto leasingować komputery?
Zaktualizowano: 6 kwi
Ograniczone fundusze nie są już dziś główną przeszkodą na drodze do rozwijania własnego biznesu. Dostępnych mamy wiele form finansowanie projektów, takich jak pożyczki czy kredyty. Niestety wciąż nie każda firma intuicyjnie pamięta o możliwości zakupie sprzętu IT w formie leasingu. W tym artykule przyjrzymy się temu rozwiązaniu. Czy ma on sens i kiedy?
Leasing jest bardzo popularną formą finansowania zakupów w organizacjach. Wynika to przede wszystkim m.in. z faktu iż takie rozwiązanie nie obciąża budżetu jednorazowo wysoką kwota oraz często pozwala na zakup urządzeń o znacznie lepszych parametrach ze względu na rozłożoną formę płatności.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją działalność, czy może Twoja firma zatrudnia kilka tysięcy pracowników, warto zapoznać się z możliwościami jakie daje leasing sprzętu komputerowego. W tym artykule przybliżymy zalety oraz potencjalne wady jakie posiada leasing komputerów.
Korzyści płyną z leasingowania sprzętu komputerowego
Leasing w pewnym sensie przypomina trochę wynajem. Wybrany przez ciebie sprzęt zakupiony zostaje przez leasingodawcę, natomiast ty po podpisaniu umowy, możesz swobodnie z niego korzystać. Oczywiście jako leasingobiorca, jesteś zobligowany do opłacania comiesięcznych rat.
Spłata sprzętu w ratach - nie zamraża kapitału
Rozłożenie płatności na raty powoduje, że leasing sprzętu komputerowego jest szczególne korzystny w momencie w którym nie chcesz lub nie możesz wydać dużej sumy gotówki.
Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku leasingu, raty są dużo niższe niż przy kredycie. Wynika to z faktu, iż realnie nie musisz spłacać całej wartości leasingowanych komputerów czy innego sprzętu IT. Po zakończeniu umowy możesz po prostu dane jednostki oddać i podpisać umowę na nowe urządzenia. Oczywiście możesz je też odkupić i od tego momentu staną się one twoją własnością. To właśnie elastyczność jest główną zaletą leasingu - sam decydujesz na jakich warunkach chcesz nabyć dany sprzęt.
Brak wpływu na zdolności kredytową i mało formalności
W przeciwieństwie do kredytu, leasing możesz już wziąć na początku prowadzenia działalności, ponieważ w jego przypadku zdolność kredytowa nie jest wymagana. Mamy dużo mniej formalności oraz dużo niższe wymagania względem naszej sytuacji finansowej - to jedne z głównych zalet leasing sprzętu komputerowego.
Warto też pamiętać że zobowiązanie firmy związane z leasingiem nie trafia m.in. do bazy BIK. Oznacza to, że nie pogarszasz swojej sytuacji finansowej, a co za tym idzie możesz spokojnie korzystać z kredytów np. operacyjnych. Dodatkowo możliwość negocjacji warunków w przypadku leasingu jest dużo większa, niż przy kredycie. Banki często pozwalają tylko na drobne zmiany, które raczej ograniczają się do korekty drobnych szczegółów. W przypadku leasingu jest inaczej, to ty wybierasz pasującą Ci ofertę, którą dodatkowo jeszcze dopasujesz do swoich potrzeb decydując m.in. o okresie trwania umowy, poziomie wpłaty własnej czy poziomie wykupu sprzętu na koniec leasingu.
Dostęp do nowego sprzętu IT
Finansowanie sprzętu leasingiem może przynieść dodatkowe korzyści, możemy sobie pozwolić na sprzęt z najwyższej półki, co jest bardzo istotnym elementem w dzisiejszych czasach. Standardowo w przypadku leasing sprzętu komputerowego, umowy zwykle podpisywane są na okres od 18 do 48 miesięcy. Po jej zakończeniu, możesz po prostu oddać np. komputery i wziąć kolejny leasing na nowszy sprzęt. Należy pamiętać, że w związku z bardzo szybkim rozwojem technologii, komputery bardzo szybko potrafią być przestarzałe, a co za ty idzie, mogą nie obsługiwać najnowszych programów komputerowych, mogłoby to całkowicie paraliżować pracę w niektórych organizacjach. Dzięki braniu sprzętu w leasing nigdy nie będziesz w tyle za konkurencją, ponieważ twoi pracownicy będą stale pracować na nowym, wydajnym sprzęcie.
Wliczenie w koszty
Bardzo ważną kwestią o której często zapomina wiele firm jest fakt iż leasing w przeciwieństwie do kredytu można wliczyć do kosztów prowadzenia biznesu. Wliczenie kolejnych rat leasingowych do kosztów uzyskanie przychodu powoduje obniżenie podstawy opodatkowania.
Zrównoważony cykl życia produktów
Kolejną dość nieoczywistą zaletą tej formy finansowania jest jej wpływ na wydłużenie cyklu życia urządzeń. Dzięki leasingowi wiele firm jest w stanie nabyć jednostki o dużo wyższych parametrach niż gdyby kupowały dany sprzęt np. za gotówkę. Powoduje to iż po okresie leasingu, dany przedmiot leasingu nie trafia do utylizacji. Po drobnych modyfikacjach i odświeżeniu jest odsprzedawany dalej, dzięki czemu zyskuje drugie życie.
Wady leasingowania sprzętu IT
Zakup tą formą finansowania nie jest jednak pozbawiony wad. Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady.
Sztywne ramy czasowe
Podpisując umowę leasingową nie można jej wypowiedzieć przed jej zakończeniem. Dodatkowo przez cały czas trwania umowy nie można odsprzedać zakupionych urządzeń.
Jedyną możliwością jest cesja leasingu. Polega ona na przerzuceniu wierzytelności na inną firmę, która będzie chciała przejąć nasze zobowiązanie. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe. Trudnością jest znalezienie potencjalnego nabywcy sprzętu, szczególnie jeśli leasingujemy bardzo specyficzny rodzaj maszyn. W tym przypadku znacznie łatwiej jest sprzedać urządzenia kupione zarówno za gotówkę, jak i sfinansowane kredytem.
Brak własności sprzętu IT
Za moment zakończenia leasingu, uznaje się spłatę wykupu. Należy pamiętać jednak, że zanim leasing zostanie zakończony, urządzenia formalnie nie są w naszym posiadaniu. Realnie są własnością leasingodawcy.
Wyższe koszty
Finansując urządzenia leasingiem, należy pamiętać, że całościowo będą one kosztować nas więcej niż w przypadku zakupu za gotówkę. Tak jak w przypadku kredytu, leasing również będzie nas kosztował - opłaty dodatkowe sięgają czasem nawet do 10% wartości danego sprzętu.
Oczywiście leasingodawcy starają się być konkurencyjni względem siebie. Oznacza to, że często w stosunkowo łatwy sposób możecie znaleźć ofertę na korzystnych dla was warunkach.
Limity na wartość sprzętu
Niestety jedną z wad leasingu jest fakt iż coraz więcej firm oferujących tę formę finansowania ustala dolny limit inwestycji. W praktyce może to wyjść nawet np. 20 000 złotych. Realnie oznacza to, że w takim przypadku trzeba jednorazowo spożytkować sprzęt komputerowy o takiej właśnie wartości, co dla wielu firm jest po prostu niepotrzebne.

Rodzaje leasingu
Leasing sprzętu IT możliwy jest w formach:
Leasing operacyjny - znacznie częściej stosowany w przypadku finansowania zakupów na sprzęt komputerowy. Na koniec trwania umowy leasingobiorca ma 3 główne możliwości: przedłużenie umowy, wykup sprzętu, bądź podpisanie nowej umowy na leasing innych urządzeń. W przypadku tej formy warto również zwrócić uwagę na dodatkowe usługi które może oferować leasingodawca np. aktualizacja przestarzałego sprzętu IT.
Leasing finansowy - jest rzadziej spotykaną formą finansowania. W tym przypadku Klient podpisuje zobowiązanie wykupu urządzenia na koniec okresu leasingu. Dodatkowo w momencie odbioru leasingobiorca jest zobowiązany pokryć również wartość podatku VAT.
Leasing krok po krok
Leasing na sprzęt można uzyskać w następujących krokach:
Na samym początku musimy wybrać produkt lub produkty, które nas interesują.
Sprawdzenie oferty, jakie oferują firmy leasingowe będzie następnym krokiem. Warto porównywać kilka firm, ponieważ ich warunki mogą się często znacząco różnić. Czynniki, które musimy wziąć pod uwagę to np. okres leasingu (określany w liczbie miesięcy na spłatę zobowiązania), poziom wpłaty własnej czy cenę wykupu danej jednostki po zakończeniu trwania umowy.
Wybranie oferty konkretnej firmy leasingowej może skutkować tylko jednym - podpisaniem umowy. Jednak zanim to nastąpi będziemy zobowiązani dostarczyć szereg wymaganych dokumentów. Na szczęście coraz więcej niezbędnych formalności możemy dzisiaj załatwić online. Umowa powinna zawierać takie informacje jak: okres finansowania, wysokość raty, kwota wkładu własnego, czy kwota wykupu.
Gdy dopełnimy wszystkich formalności nie pozostało nam nic innego jak odebrać nasz nowy sprzęt IT.
Podsumowanie
W tym artykule staraliśmy się przybliżyć najważniejsze aspekty związane z tematem leasingu na sprzęt IT. Leasing sprzętu komputerowego jest na pewno ciekawą alternatywa dla drogich kredytów bankowych. Dodatkowo dzięki niemu wiele firm nabywa jednostki, na które jednorazowo nie byłoby ich stać.
Nadal nie wiesz na jakich warunkach i w jakiej formie zakupić sprzęt IT do swojej organizacji? Jak skorzystać z leasingu? Skontaktuj się z nami. Chętnie przedstawimy Ci opcje, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojego biznesu.