Jednolita flota sprzętu komputerowego - dlaczego warto?

Zaktualizowano: 6 kwi

Wiele organizacji posiada flotę pojazdów, które wynajmują i utrzymują. W ten sam sposób postrzegamy zarządzanie flotą IT. Komputery wykorzystywane przez pracowników, wymagają bieżącej konserwacji, bezpieczeństwa oraz wymiany co kilka lat.

Przed zakupem warto sprawdzić, jakie możliwości daje standaryzacja floty oraz ile będzie nas kosztować zakup, utrzymanie foty komputerowej, wskażemy na co należy zwrócić uwagę wybierając komputer oraz zgłębimy najbardziej istotne informacje związane z flotą sprzętu IT.


Korzyści z posiadania jednolitej floty komputerowej


Dużą zaletą stosowania takiego systemu zarządzania jest pewnego rodzaju uniwersalność, w momencie, gdy wszyscy pracownicy użytkują sprzęt tego samego producenta, w bardzo łatwy sposób można wymienić urządzenie bądź dany podzespół podczas awarii, wymiana urządzenia pracownika, nie powoduje utraty wydajności jego pracy. W przypadku awarii komputera we flocie mieszanej, istnieje konieczność stosowania różnych rozwiązań, rozwiązań, które często są mało ekonomiczne.


Współpraca z jednym producentem pozwala uzyskać lepszą cenę oraz warunki gwarancyjne, co w przypadku floty komputerowej może mieć bardzo duży wpływ na pracę całej organizacji.


Zakup samych akcesoriów w przypadku jednolitej floty również plasuje się znacznie lepiej niż w przypadku stosowania urządzeń różnych producentów, bowiem komponenty będą kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami, które aktualnie posiadamy w swojej flocie.Łatwiejsza eksploatacja?


Serwis urządzeń jest znacznie łatwiejszy w momencie, gdy mamy jednego dostawcę urządzeń, dzięki temu będziesz znał warunki gwarancyjne dla wszystkich urządzeń jakie są dostępne w Twojej firmie, urządzenia są reklamowane w jednym miejscu co znacznie skraca proces naprawy urządzeń, z perspektywy dużych organizacji jest to jeden z najbardziej istotnych punktów.Co w przyszłości?


Wiele firm zaczyna dostrzegać potencjał jaki oferuje ujednolicenie floty komputerowej, dynamicznie zmieniający się rynek, wymusza na organizacjach podejmowanie sprawnych działań, natomiast aktualnie może być to bardzo trudne.


Wynika to z bardzo prostej przyczyny – brak dostępnych komponentów na rynku skutecznie uniemożliwia zakup części potrzebnych do modernizacji bądź naprawy urządzeń.


Wiele organizacji decyduje się na zlecić obsługę floty zewnętrznym firmom, dzięki temu nie muszą się martwić o brak dostępności części, ryzyko przejmuje firma która obsługuje ich flotę.Ile to kosztuje?

Standaryzacja floty pozwala przełamać pewien schemat decyzji zakupowej, często najistotniejszym czynnikiem determinującym kupno jest cena, co jest błędnym założeniem, nabycie tańszych urządzeń obarczony jest większym ryzykiem oraz może podnieść koszty utrzymania.


Dywersyfikacja kosztów utrzymania powinna być czynnikiem determinującym zakup, cykl użytkowania sprzętu to kilka lat, w tym czasie wielokrotny serwis urządzenia nie wchodzi w grę, mogłoby to znacznie wpłynąć na rentowność zakupu sprzętu komputerowego.


Praktycznie jest to najbardziej wydajny system zarządzania flotą, dodatkowo współpracując z jednym dostawcą sprzętu, możemy wynegocjować atrakcyjne rabaty, które pozwalają obniżyć koszty zakupu, jest to bardzo istotne w sytuacji, gdy musimy zakupić sporo sprzętu do swojej firmy.


Jaki sprzęt biznesowy najlepiej kupić?

Na rynku mamy dostępną bardzo dużą ilość komputerów czy laptopów dedykowanych do celów biznesowych. Lenovo, Dell oferują wysokiej klasy laptopy biznesowe, ich najnowsze rozwiązania oferują nie tylko dobrą jakość produktów, lecz również atrakcyjny wygląd.


Wybierając laptop już nie musimy wybierać miedzy wydajnością a designem, ciekawe rozwiązanie zaproponował Lenovo, mowa tutaj o Lenovo x1 Carbon, urządzenie pochodzi z serii Thinkpad - jest to biznesowa seria laptopów tego producenta.


Lenovo x1 jest idealnym urządzeniem dla klientów, którzy potrzebują sprzętu do różnych zastosowań. Nowoczesne materiały zastosowane do produkcji tego laptopa, dzięki temu urządzenie jest synonimem jakości oraz trwałości. Pozwala to między innymi na pracę różnych warunkach.


Podsumowanie


Korzystanie z jednego dostawcy sprzętu ma jeszcze jeden bardzo duży plus, o którym nie wspomnieliśmy wcześniej – budowanie relacji, jest to rzecz, której nie da się zmierzyć ani policzyć, ona po prostu jest, należy o tym pamiętać, bez tego nie da się zbudować dobrego biznesu.

Jeżeli masz inne doświadczenia ze sprzętem komputerowym w swojej organizacji, poinformuj nas o tym – chcemy poznać Twój punkt widzenia. Jeśli natomiast chciałbyś się dowiedzieć jakie rozwiązanie przygotujemy dla Twojej firmy – skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.